Amatorska hodowla:Dandie Dinmont Terrier
oraz: > > > West Highland White Terrier

Rys historyczny:

Wzorzec wpisany do rejestru FCI pod liczbą 168a (10 VII 1963). Ten krótkonożny terier został odkryty w XVII wieku był używany polowań na borsuki, wydry oraz lisy, zwinne, szybkie i nieduże psiaki z łatwością mieściły się w ich norach. Psy tego typu były hodowane w górzystych obszarach pogranicza Szkocji i Anglii. Ciekawa jest historia nazwy rasy, jest to jedyna rasa psów zawdzięczająca swą nazwę bohaterowi książki i pochodzi od Dandie Dinmonta - farmera z powieści Guy Mannering lub Astrolog autorem której był Walter Scott.

Charakter:

Bardzo inteligentny, pełen wigoru, chętny do zabawy i pracy, niezależny i dumny, uczuciowy i przymilny.

Wrażenie ogólne:

Muskularne wydłużone ciało przypominające w ruchach zwinną łasicę, z dużą wyrazistą głową o głębokim prawie ludzkim spojrzeniu ciemnych oczu i charakterystycznej czuprynie.

Głowa:

Silnie zbudowana szeroka, proporcjonalna do wielkości psa, czoło dobrze wysklepione, pokryta miękkim jedwabistym włosem dużo jaśniejszym w stosunku do barwy tułowia. Zęby mocne duże, zwłaszcza kły, zgryz nożycowy. Nos czarny, grzbiet nosa zwykle nie owłosiony. Oczy ciemnoorzechowe, duże pełnie okrągłe, nie wypukłe, lśniące o bystrym wyrazie. Uszy obwisłe, osadzone w tyle głowy, przylegające. Wymagane pióra jasnych włosów na końcach, pojawiają się one w wieku 1-2 lat.

Szyja:

Muskularna dobrze zbudowana.

Tułów:

Długi silny giętki, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, żebra dobrze wysklepione, , grzbiet raczej niski. Kręgosłup obustronnie dobrze umięśniony.

Kończyny przednie:

Krótkie proste o silnie rozwiniętych mięśniach, owłosienie jaśniejsze od ogólnego umoszczenia, wymagane pióra o długości ok. 5 cm.

Kończyny tylne:

Nieco dłuższe od przednich, szeroko rozstawione, lecz nie rozkraczone, uda silnie rozwinięte, sierść takiej samej maści i struktury jak na kończynach przednich, lecz bez piór. Łapy tylne mniejsze niż przednie, pazury ciemne.

Ogon:

Długość około 25 cm. Początkowo gruby zwężający się ku końcowi, pokryty od góry szorstkim włosem, nie zakręcony ani zawinięty, wygięty ku górze jak szabla turecka, noszony swobodnie poniżej linii tułowia, u psa pobudzonego podnosi się do poziomu nasady.

Szata:

Sierść długości około 5 cm; głowa i górna część tułowia do nasady ogona pokryta mieszanina włosów twardych i jedwabistych, wskutek czego sierść wydaje się być elastyczna. Włos twardy ale nie szorstki, włos pokrywający dolną część tułowia jaśniejszy i bardziej miękki. Barwa skóry na brzuchu odpowiada umaszczeniu.

Maść:

Koloru musztardy lub pieprzu. Kolor tułowia bardziej zdecydowany na łopatkach i lędźwiach, stopniowo jaśnieje na kończynach, głowa o tan jaśniejsza od koloru łap. Prawie wszystkie osobniki mają nieco bieli na piersi. Pazury ciemne.

Wymiary:

Wysokość w kłębie w granicach 20-28 cm. Długość od kłębu do nasady ogona nie większa niż podwójna wysokość ale pożądana o 2,5-3 cm krótsza. Masa od 8-11 kg.

Wady:

Przodozgryz, tyłozgryz, białe umoszczenia łap.

Copyright © Dariusz Domański   Adres poczty: Jesteś: 8443 gościem na mojej stronie.